Forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C

Witamy na forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C w Krakowie. Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji związanych z naszym osiedlem, okolicą i nie tylko.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Gry

#1 2013-08-19 10:40:41

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Prace przy zieleni od 21.08.2013

W środę 21 sierpnia jeśli tylko pogoda nie przeszkodzi rozpoczną się na naszym osiedlu prace przy odnowie zieleni. Tak jak zostało to przedstawione na załączonych mapkach (roznoszonych przez panią sprzątaczkę) zieleń będzie od nowa "budowana" pomiędzy blokami B i C (na górnej płycie), na zakręcie (po lewej stronie gabinetu Soboli) oraz przed blokiem B. Pozostałe fragmenty zieleni (teren przed "zielonym parkingiem" Soboli, fragment obok drzwi gabinetów oraz skrawki przy wjeździe do garażów) zostaną wykonane na wiosnę przyszłego roku.

Prośba zatem o usunięcie samochodów z górnego parkingu w dniu 21.08 a także w dniach następnych.

Zakres prac obejmuje m.in.:
1 Wykonanie 9 donic z obrzeży betonowych przed blokiem C. Donice (po 3szt.) będą umieszczone na skrawkach zieleni tworzących charakterystyczne "U". Ich cel jest wieloraki. Po pierwsze umożliwią zwiększenie ilości ziemi pozwalając na posadzenie niskopiennych drzew, po drugie będą stanowić "naturalną barierę" dla samochodów - wyznaczą miejsca do parkowania, po trzecie uniemożliwią podjeżdżanie samochodów pod okna. W sześciu donicach, położonych dalej od bloku zostaną posadzone śliwy wiśniowe, prawie centralnie i bliżej bloku zostanie posadzony klon jesionolistny. Pod drzewami znajdą się odpowiednie kompozycje (np. kosodrzewina, jałowiec płożący). Resztki trawnika zostaną odnowione.

2 Od strony bloku B zagospodarowaniu ulegnie część pomiędzy barierką a parkingiem. W toku konsultacji ustalono, że barierka pozostanie. Mieszkańcy na własny koszt wykonają w niej drzwiczki i zapłacą za obłożenie jej płytami lub ???. Ze strony wspólnoty do każdych drzwiczek zostaną wykonane specjalne kamienie (nie chodnik) umożliwiające dotarcie na parking. Na wspomnianym terenie zaproponowano lekko falujący żywopłot z berberysów o czerwonych liściach, który zakończy się blisko wejścia do gabinetów. Całość zostanie uzupełniona kruszywem oraz roślinami iglastymi. W pozostałych miejscach zostanie odnowiony trawnik.
Na zakręcie, gdzie znajduje się wydeptana i rozjeżdżona "ćwiartka" (róg gabinetów od strony płyty parkingowej) planujemy ostatnią donicę wykonaną w podobny sposób do poprzednie 9 i w niej umieszczenie kolejnego drzewka (prawdopodobnie śliwa ale nie koniecznie).
Etap ten nie jest w pełni zamknięty - w trakcie prac możliwe są modyfikacje i sugestie stąd prośba do mieszkańców, którzy będą je oglądać o swoje opinie.

3 Ostatni fragment prac to posadzenie drzew przed frontem bloku B. Przewidujemy 1-2 drzewa obok każdej klatki. Bardzo prawdopodobne jest, że będą to katalpy. Pod spodem również przewidziane są kompozycje innych roślin. Podobnie jak w etapie nr 2 ten też nie jest jeszcze zamknięty.

Poza wymienionymi pracami planujemy również dokonać wymiany opaski ze żwiru na solidną z kostki brukowej wzdłuż bloku B. Obecna zapada się i odsłania elewację (kolejna oszczędność Soboli). Inną sprawą jest samo malowanie elewacji (nie trzeba być estetą aby wyrobić sobie opinię o malarzu) oraz fakt, że elewacja posiada wady, których deweloper od ponad roku nie usunął.

Obecne, żywe iglaki zostaną tymczasowo przesunięte w inne miejsca (głównie przed "zielony parking" Soboli).

EDIT 21.08.13

Firma przekazała, że w związku z opadami prace rozpocznie dopiero w czwartek.

Offline

 

#2 2013-08-22 17:15:37

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Zdążą przed zimą ?

Offline

 

#3 2013-08-22 21:15:50

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Umowę podpisaliśmy 16-go ... mają 3 tygodnie od tej daty

Ps. Ktoś wie/zna właściciela czerwonego, starego samochodu parkującego przy bloku C w okolicach klatki 4?

Offline

 

#4 2013-08-22 23:16:14

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

To ten, o którego lepsze zaparkowanie (przeparkowanie) zabiegałem-chyba coś w tym temacie powinienneś wiedzieć bo się z Panią skontaktowano i przeparkowała. To chyba też właścicielka czarnego Mini?

Offline

 

#5 2013-08-23 12:46:44

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Sprawa podobno załatwiona

Offline

 

#6 2013-08-23 16:30:40

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Drobna uwaga - jeśli te wysokie krawężniki obsadzane między żwirkiem, a trawkę przy miejscach postojowych pod blokiem C pozostaną w tej formie to nie wiem czy zdajecie sobie sprawę, że zmniejszyliśmy liczbę parkujących tam aut z 3 do 2 bo jak się grzecznie zaparkuje przy krawędzi (przy żwirku) by weszły 3 auta to niestety chyba nie da się otworzyć drzwi by wysiąść bo murek jest za wysoki....

i ?? Chyba, że są niższe niż wyglądają

Ostatnio edytowany przez kmmareek (2013-08-23 16:42:16)

Offline

 

#7 2013-08-23 18:17:16

tecku

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-19
Posty: 146
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Masakra!!! Załamałem się jak zobaczyłem te wystające chodniki. Tak było w planach czy to ich interpretacja? Nie mogę tego zaakceptować, wole starą zieleń niż parkować w takich warunkach lub poza osiedlem. Tak jak kmmarek napisał będzie teraz spoooory problem z parkowaniem, poobijane drzwi i błotniki. Blyat!

Offline

 

#8 2013-08-23 18:23:21

 krasus

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2012-01-12
Posty: 446
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Może to powrót do pierwotnego sposobu parkowania - równolegle do budynku a kierowca czerwonego BMW to zapoczątkował
Przynajmniej będzie estetycznie. Co nie zmienia faktu, że donice wyglądały o niebo lepiej niż te betonowe "obudowy". Dużo lepiej by było jak by donice wróciły a ogranicznikami parkingowymi nie były betony tylko "progi".
Mogli jakiś "skalniak" zrobić.

Offline

 

#9 2013-08-23 19:27:25

Mateuszu

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-26
Posty: 88
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

krasus napisał:

Może to powrót do pierwotnego sposobu parkowania - równolegle do budynku a kierowca czerwonego BMW to zapoczątkował

Mam nadzieje!

Offline

 

#10 2013-08-23 22:11:31

 Rockrider

Użytkownik

Skąd: Obozowa 38C
Zarejestrowany: 2012-05-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Wydaję mi się, że nie bedzie tak źle i dalej beda tam mogly parkowac 3 samochody tylko trzeba bedzie sie troche przywyczaic do nowej rzeczywistości. To tylko kwestia czasu. W tych donicach beda posadzone małe drzewka a ze wzgledu na małą ilośc ziemi na poziomie "gruntu" trzeba bylo jakoś uzupelnić  ten niedobór ziemi. Oprócz tego będą tam posadzone płożące się rośliny które z biegiem czasu załsonią te krawęzniki.

Offline

 

#11 2013-08-23 22:48:39

 krasus

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2012-01-12
Posty: 446
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

a zostaną w jakiś sposób wyznaczone te trzy miejsca w każdej zatoczce czy po prostu będziemy zdani na nieograniczoną fantazję co poniektórych kierowców?

Offline

 

#12 2013-08-23 23:08:34

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

... się nam forum ożywiło

kmmareek napisał:

zmniejszyliśmy liczbę parkujących tam aut z 3 do 2 bo jak się grzecznie zaparkuje przy krawędzi (przy żwirku) by weszły 3 auta to niestety chyba nie da się otworzyć drzwi by wysiąść bo murek jest za wysoki

Koncepcja zakładała utrzymanie 3 miejsc. Wielokrotnie przyglądaliśmy się sposobowi parkowania przed blokiem C i przy odpowiedniej dyscyplinie nadal nie powinno być z tym problemu. Jak zieleń zostanie skończona to namalujemy linie na bruku.
Krawężniki miały być na tyle niskie aby nikt drzwi nie obijał. Przeszedłem się i faktycznie tak jest - zostaje kilka centymetrów zapasu. Problem mogłaby być sytuacja w której ktoś wjedzie kołem na żwir i samochód się trochę zapadnie - dla bezpieczeństwa można więc dosypać żwiru co zrobimy. Dzisiaj obok klatki IV stoją 3 idealnie zaparkowane samochody

To, że wydaje się trochę ciasno ... no cóż, nie można mieć wszystkiego. Parkując szerzej z konieczności trzeba podeptać trawnik lub cokolwiek innego co by znajdowało się w jego miejscu.


tecku napisał:

Masakra!!! Załamałem się jak zobaczyłem te wystające chodniki .... Nie mogę tego zaakceptować, wole starą zieleń niż parkować w takich warunkach lub poza osiedlem. Tak jak kmmarek napisał będzie teraz spoooory problem z parkowaniem, poobijane drzwi i błotniki. Blyat!

W pełni zgadzam się z Mateuszem (Rockrider). To bardziej kwestia zmiany przyzwyczajeń. Miejsc nie powinno ubyć jeśli tylko sami parkujący o to zadbają. Mógłbym tu przytoczyć dyskusję ze wspólnoty bloku 40, którzy mają istny horror jeśli idzie o ilość miejsca do parkowania. Najpierw każdy parkował tam jak chciał. Były kłótnie, wyzwiska itp. W końcu na zebraniu ustalili, że więcej miejsc im nie przybędzie więc sami muszą zadbać o to aby maksymalnie wykorzystać to co mają. Każdy miał się pilnować i parkować w określony sposób co robią do dziś. Może u nas czas zapoczątkować taką dyskusję. Również dotyczącą osób, które posiadają miejsca postojowe lecz nie chcą z nich korzystać.

Kolejna rzecz to pewien kompromis pomiędzy tymi którzy zieleń chcą a tymi, którzy na górze parkują. Żeby chociaż trawnik się utrzymał nie może być rozjeżdżany i zadeptywany. Aby więc umożliwić utrzymanie zieleni siłą rzeczy trzeba w jakiś sposób ograniczyć możliwość wjeżdżania i wchodzenia na nie. Jak pokazuje praktyka nie pomogą tutaj tabliczki czy też pseudoograniczniki. Nawet jeśli mieszkańcy będą ich przestrzegać to znajdzie się ktoś z odwiedzających, najemców czy nawet dostawca pizzy (nie wspominając już o gburze w samochodach z angielską rejestracją), którzy przyjęte zasady parkowania złamią. Tu trzeba czegoś brutalniejszego. Dosłownie możliwość porysowania samochodu nakazuje wręcz aby trzy razy bardziej zastanowić się jak należy zaparkować.

Kolejna rzecz związana z przyzwyczajeniami to ewentualne ustalenie, że na omawianych 9-ciu miejscach (3x3) parkują samochody tylko do określonej długości. Dłuższe i kombiaki natomiast w innych miejscach. Ułatwi to sam przejazd i manewry nie wspominając już o wsiadaniu czy wysiadaniu. Wiem, że dla niektórych może to być trudne - mieszkam w klatce X i parkuję tu dwa lata do wejścia mając 2m a teraz mam parkować 20m dalej? Niepojęte

I wreszcie sprawa ostatnia czy zagwarantowanie odpowiedniej odległości od okien. Mieszkańcy parteru od dawna o to zabiegali i nie ma tu innego sposobu jak postawienie odpowiedniej "zapory" - donicy, krawężnika itp. Naturalnie zmniejsza to "długość" miejsca postojowego. Dodatkowo roślinność w donicy nie jest narażona na ciepło silnika.

krasus napisał:

Co nie zmienia faktu, że donice wyglądały o niebo lepiej niż te betonowe "obudowy". Dużo lepiej by było jak by donice wróciły a ogranicznikami parkingowymi nie były betony tylko "progi".

Tak jak napisał Mateusz - pod drzewem będą kompozycje, które mają zasłonić "obudowę". Mnóstwo takich rozwiązań można oglądnąć w okolicy. Nie rzucają się w oczy ponieważ właśnie ładnie zarosły.

Offline

 

#13 2013-08-24 08:25:04

 Rockrider

Użytkownik

Skąd: Obozowa 38C
Zarejestrowany: 2012-05-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

No i miałem rację. Nasi sąsiedzi juz sie nauczyli jak parkowac. Jak widac sa 3 miejsca zajete a nie 2. Jak ktoś nie wierzy prosze wyjrzeć przez okno. Obecnie sa tam zaparkowane 3 samochody i jest jeszcze troszke luzu.
Nie wątpiłem w zaradność naszych sąsiadów :-)

A pasy bedzie mozna wymalowac. Ewentualnie jeszcze sie zorientujemy jaki byłby koszt wymiany kostki na kolorowa - w przebiegu linii.

Ostatnio edytowany przez Rockrider (2013-08-24 08:28:24)

Offline

 

#14 2013-08-24 10:21:25

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

Ograniczniki muszą być i tego nie negowałem, "przestraszyła" mnie tylko ich wysokość . Poza tym jak Krzysztof napisał  koniec z parkowaniem dłuższych aut-ciekawe jak to wyjdzie w praktyce. A w świadomość i kulturę parkujących sorry, ale nie wierzę bo widzę jak się tu parkuje  ;( teraz się akurat udało ...

Offline

 

#15 2013-08-24 12:48:44

 krasus

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2012-01-12
Posty: 446
Punktów :   

Re: Prace przy zieleni od 21.08.2013

czyli co jak małe auta zajmą miejsca "długie" a ktoś przyjedzie combi albo van'em to nie zaparkuje bo będzie za mocno wystawał? hmm nie widzę tego jakoś

Moim zdaniem próg taki jak np. pod marketami mają był lepszym rozwiązaniem -> umożliwiał maksymalne dojechanie do końca kołami, a teraz jesteśmy ograniczeni. Przy większych autach zderzak już będzie prawie na murku, a koła jeszcze nie dojadą do końca miejsca.

Najgorsi są Ci co parkują czasami (na szczęście rzadko i w nocy) jednymi kołami na żwirku prostopadle do "ogródków" bloku B.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Hotels Helgoland Cosy