Forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C

Witamy na forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C w Krakowie. Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji związanych z naszym osiedlem, okolicą i nie tylko.


#1 2011-11-03 02:27:21

 Sebastian

Użytkownik

Skąd: 38c, klatka V
Zarejestrowany: 2011-11-03
Posty: 85
Punktów :   

Okres grzewczy

Witam serdecznie wszystkich mieszkańców !
To moja pierwsza aktywność na tym forum, choć czytam je od początku powstania. Tematem jaki chciałbym poruszyć jest okres grzewczy i związane z nim problemy. Na samą myśl o tym czasie i rachunkach za poprzednią zimę robi mi się gorąco więc osobiście jeszcze mam kaloryfery zimne. Zdaję sobie sprawę, że poprzednie rachunki były takie z racji małej ilości mieszkańców ( gdy zaczynałem grzać byłem chyba sam w całej klatce ), nowości bloku itd. Itp. Dlatego mam też ogromną nadzieję, że ten rok będzie zdecydowanie lepszy.
Chciałbym teraz zwrócić się w stronę osób, które zdecydowały się na zakup i montaż termostatu. Jak posiadanie tego cuda ma się do faktycznej oszczędności ?
Z tego co się orientuje firma montująca te urządzenia życzy sobie 270zł. Termostat jaki u nas montują to Immergas Tybox 710. I tu pojawia się kolejne pytanie. Otóż taki sam, nowy sprzęt w sklepie, na allegro itd. Kosztuje 140zł. A więc, czy ktoś zdecydował się na samodzielny zakup i montaż ? Czy istnieje w ogóle taka możliwość ? Bo gdyby dało radę byłaby to spora oszczędność już na samym zakupie.
Mam nadzieję, że wspólnymi siłami, pomocą natury i niewielkimi nakładami finansowymi przeżyjemy nieuchronnie zbliżającą się zimę Liczę również na zapoznawczą parapetówę dla wszystkich mieszkańców, najlepiej u kogoś kto już kupił ale jeszcze nic nie zrobił z prac remontowych w mieszkaniu może Pan Prezes Sobola udostępni nam jakieś lokum na parterze ?
Pozdrawiam serdecznie ! Mieszkaniec bloku C, klatki V.
Aaa i jeśli umieściłem swój post w złym dziale to z góry przepraszam.

Ostatnio edytowany przez Sebastian (2011-11-03 02:32:24)

Offline

 

#2 2011-11-03 10:38:38

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

Witam,

Osobiście nie montowałem termostatu (bardzo mi się spieszyło z wykończeniem w styczniu i byłem akurat na delegacji) więc poszedłem na skróty. Szczerze mówiąc myślałem, że urządzenie będzie bardziej zaawansowane. Wiem, że na forum jest przynajmniej jedna osoba, która to sama robiła. Sam mogę tylko dodać, że nie jest to skomplikowane ... dwa przewody. W instrukcji piecyka jest info gdzie je wpiąć, to samo w termostacie. Potem trzeba tylko poustawiać czas włączenia/wyłączenia oraz temperatury (opcji zbyt wiele nie ma). W razie potrzeby służę pomocą (wieczorami) - kontakt na PW.

Urządzenie jak wspomniałem nie jest skomplikowane. Włącza przekaźnik (i tym samym piec) gdy temperatura jest za niska, a wyłącza gdy osiągnie zadany próg. Inną kwestią jest to czy stosuje prostą regulacją z histerezą czy ma jakiś bardziej zaawansowany algorytm, który inteligentnie steruje częstością włączenia/wyłączenia pieca (raczej wątpię patrząc na działanie). Pewien jestem tylko tego, że zastosowanie nawet tak prostego regulatora daje oszczędność, a jaką to zależy od ustawień. Podstawową jego wadą jest bowiem brak regulacji temperatury wody w obiegu. Zastosowanie innego urządzenia nic nie zmieni bo piec nie daje takiej możliwości (wersja low-cost). W moim przypadku temperaturę wody na piecu zmieniam ręcznie dostosowując ją do temperatury zewnętrznej. Im mniej na zewnątrz, tym temperatura wyższa. Oczywiście nie robię tego codziennie tylko okresowo, co parę tygodni. Trzeba znaleźć balans pomiędzy zbyt częstym włączaniem się pieca, a jego zbyt długą pracą jak również chwilową mocą. W najlepszym ustawieniu w domu będzie ciepło, a zużycie gazu najmniejsze. Jak to osiągnąć? Przy stałej temperaturze na zewnątrz, stałej zadanej temperaturze wewnętrznej, podobnych warunkach (np zamkniętych oknach) należy testować różne ustawienia i monitować codzienne zużycie gazu.

Podsumowując: bez regulatora piec działa ciągle i utrzymuje zadaną temperaturę wody w obiegu. Z regulatorem dodatkowo wyłącza się gdy temperatura wewnętrzna osiągnie oczekiwaną wartość.

PS. Również mam nadzieję, że rachunki tej zimy będą znacznie mniejsze. Tu prośba do tych osób, które ciągle zostawiają otwarte okna i/lub wewnętrzne (a czasem nawet zewnętrzne) drzwi otwarte - BLOK B, klatka 3 - aby je zamykali bo każdy za ogrzewanie klatki płaci.

PS2. Co do imprezy to jestem sceptyczny abyśmy mogli skorzystać z niesprzedanych pomieszczeń. Bardziej patrzę w kierunku ogródka i wiosny. Jeśli znajdzie się co najmniej kilku chętnych, którzy przygotują np grilla (możemy się wspólnie umówić przez PW) oraz odpowiednio wcześniej rozkleimy info to może się uda coś z organizować. Podejrzewam, że również obok z bloków będą chętni.

Offline

 

#3 2011-11-03 14:15:44

 Sebastian

Użytkownik

Skąd: 38c, klatka V
Zarejestrowany: 2011-11-03
Posty: 85
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Krzysztof !
Kim Ty jesteś ?! Czytam Twoje posty i na każde zadane pytanie masz maksymalnie wyczerpującą i rzeczową odpowiedź, jestem pod wrażeniem ! Alfa i Omega naszej Wspólnoty dobrze, że jest taki ktoś !
Ja zdecyduje się na samodzielny zakup i montaż regulatora. Z racji, że mam tatę elektryka problemów być nie powinno
Co do imprezy integracyjno/zapoznawczej coś się wymyśli, może uda się zorganizować coś wcześniej niż na wiosne, byłoby miło
Pozdrawiam !

Offline

 

#4 2011-11-04 13:49:17

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

Poczytuję sobie Twoją wypowiedź za komplement

A odpowiadając na Twoje pytanie - jestem elektronikiem i dawno temu (przez kilka lat) zajmowałem projektowaniem komputerów klimatycznych sterujących min ogrzewaniem szklarni ... BTW nadal w sprzedaży. Stąd też moja wiedza w tym temacie.

Offline

 

#5 2011-11-11 17:50:31

 Sebastian

Użytkownik

Skąd: 38c, klatka V
Zarejestrowany: 2011-11-03
Posty: 85
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Witam ponownie,
termostat zamontowany, podpięty do kabelków wystających ze ściany. Teraz pytanie, to wszystko ? Tzn. podpinając termostat do dwóch kabelków sprawiam, że już działa ? Nie trzeba zmieniać jakoś sposobu sterowania w piecu czy jeszcze jakoś inaczej ? Krzysztofie bądź ktoś komu montowali to specjaliści dajcie znać bo niby teoretycznie ustawiam sobie na termostacie temperaturę ale nie wiem czy to wogóle coś daje. Aha i jeszcze jedno, jakie ustawienia zachować na piecu ? Tzn. parasol czy bałwanek ? Temperatura grzania kaloryferów na minimum ? Bo też nie bardzo wiem jak to skonfigurować.
Pozdrawiam

Offline

 

#6 2011-11-15 10:21:22

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

Witam i wybacz za spóźnioną odpowiedź.
Na piecu:
PARASOL - ogrzewanie wyłączone, działa tylko ogrzewanie ciepłej wody
BAŁWANEK - ogrzewanie włączone (taki tryb ma być ustawiony)

Aby sprawdzić czy piec działa ze sterownikiem. Sprawdź temperaturę mierzoną przez sterownik. W tym celu wyłącz ogrzewanie (skrajna lewa pozycja). Na wyświetlaczu wyświetla się tylko mierzona temperatura. BTW porównaj ją z termometrem pokojowym i ustaw ewentualną korektę (jest gdzieś takie ustawienie, info znajduje się w instrukcji obsługi). Piec cały czas powinien być wyłączony. Ustaw teraz tryb ręczny (rączka) i ustaw temperaturę kilka stopni wyższą od aktualnie zmierzonej - usłyszysz charakterystyczny stuk przekaźnika i piec powinien się włączyć. Za chwilę ponownie ustaw tryb ręczny (przekręć pokrętło w dowolną stronę i powróć do "rączki" tak aby wyświetlacz znowu mrugał) i ustaw temperaturę niższa o kilka stopni od mierzonej. Znowu usłyszysz stuk przekaźnika i piec za chwilę się wyłączy. Jeśli wszystko przebiegło tak jak opisałem to sterowanie działa.

Na wstępie przyjmij, że max wartość wody kaloryferów obowiązuje przy mrozach poniżej -10C, minimalną przyjmij dla temperatur > 5C. Mówimy o temperaturze średniej. Te wartości nie są jednak oczywiste bo wiele zależny od tego czy masz sąsiadów, gdzie znajduje się sam sterownik i co ogrzewa pomieszczenie w którym się znajduje, ustawień termo-zaworów na grzejnikach, drzwi pomiędzy pomieszczeniami (otwarte/zamknięte). Zabawa w optymalizację pracy sterownika jest dosyć żmudna ale niestety przy tak prostej konstrukcji nie ma innego wyjścia. Już dużą oszczędność daje sama możliwość sterowania piecem (włącz/wyłącz) na podstawie temperatury nocnej i dziennej. Postaram się zebrać info nt. sposobów optymalizacji i przedstawiać je w tym wątku ale to trochę zajmie.

Pozdrawiam

Offline

 

#7 2011-11-15 10:53:39

 Sebastian

Użytkownik

Skąd: 38c, klatka V
Zarejestrowany: 2011-11-03
Posty: 85
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Hymmm... to chyba u mnie coś nie gra. Zrobiłem tak jak piszesz. Stuk przy ustawianiu temperatury jest, pojawia się na piecu płomyk ale piec się sam nie włącza (on ma być w trakcie tego testu całkowicie wyłączony ? Tzn. dwie kreseczki na wyświetlaczu ?) jak ustawiam tepmeraturę niższą płomyk znika ale piec się nie wyłącza. W ustawieniach pieca mam ustawioną najniższą temperaturę kaloryferów (35 stopni) i on mi cały czas to trzyma. Niezależnie czy na sterowniku ustawię 30 stopni czy 16, kaloryfery są tak samo ciepłe. Czyli chyba coś nie tak z podłączeniem ? Ale co może być nie tak ? Wystaje kabelek ze ściany, według instrukcji podpinam go do sterownika i tyle (przy wyłączonym piecu) potem piec włączam i chyba powinno działać nie ?
Pozdrawiam i dzięki za rady

Offline

 

#8 2011-11-15 12:10:58

obozoweTango

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-15
Posty: 76
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Witam sąsiadów:)
Nie mam jeszcze sterownika:) ale jeśli zdecyduje się na jego montaż to z pewnością zrobię to sam:)

Sebastian napisał:

Wystaje kabelek ze ściany, według instrukcji podpinam go do sterownika i tyle (przy wyłączonym piecu) potem piec włączam i chyba powinno działać nie ?

A co z kabelkiem wewnątrz piecyka?
Jeśli go nie podłączałeś to wisi on sobie w powietrzu:)
Rozbierałem kiedyś ten piecyk i u mnie kabelek wisi w powietrzu. U ciebie zapewne jest tak samo:) Ktoś wmurował kabelek w ścianę i na tym pozostało:) Nie podpięto go do piecyka bo i po co? skoro jego drugi koniec dynda sobie w przedpokoju niezabezpieczony:)

Proponuje rozebrać piecyk i zobaczyć czy kabelek jest podpięty:) Jeśli nie to instrukcja do piecyka i tam powinno pisać gdzie go podpiąć:)

Pozdro

Offline

 

#9 2011-11-15 13:21:12

 Sebastian

Użytkownik

Skąd: 38c, klatka V
Zarejestrowany: 2011-11-03
Posty: 85
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

ObozoweTango trafna uwaga ! Po prawej stronie piecyka jest wolny kabelek nie podpięty do niczego. Muszę obejrzeć instrukcję od pieca i zobaczyć o co to chodzi. Dzięki za radę. Myślę, że jeśli ktoś dokładnie wie jak od A do Zet załatwić sprawę z samodzielnym podpięciem termostatu to mógłby to tu opisać. Na pewno wtedy wiele osób zdecydowałoby się na samodzielny montaż, który pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.
Pozdrawiam


No więc tak, poszperałem w instrukcji piecyka i znalazłem. Na stronie 17 jest opis podłączenia sterownika, tam wygląda to w miarę prosto, usunąć mostek i podpiąć dwa kabelki. Rycina ukazująca owy mostek itd. znajduje się na stronie 71 instrukcji. No i tu zaczyna się robić problem. Zdjąłem obudowe pieca, oglądałem, szukałem i nie znalazłem. Żaden kabelek tam nigdzie nie wisi, jest jeden wystający na zewnątrz po prawej stronie pieca wychodzący zza niego, ale nie wiem czy to o ten chodzi ? Nie zdejmowałem obudowy na której jest panel sterujący. Na wstępie zaznaczam, że elektryk ze mnie marny. Gdzie jest ten cholerny mostek termostatu otoczenia ? Czarna magia. Błagam o porady.

Ostatnio edytowany przez Sebastian (2011-11-15 13:54:45)

Offline

 

#10 2011-11-20 12:53:47

 czupens

Użytkownik

3660503
Skąd: 38c kl V
Zarejestrowany: 2011-09-27
Posty: 42
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

W moim przypadku owy kabelek po zdjeciu obudowy blaszanej był z tyłu za plastikowa białą obudową z lewej strony, tą co jest wyświetlacz. Kabelek ma założony mostek( zwarte przewody ), chyba koloru bialego jak dobrze pamietam. Wyciagasz mostek, podpinasz kabelek który wystaje ze ściany przy piecu i tyle. Prosta sprawa bo to tylko dwa , nie ma znaczenia jak, jeden do jednego drugi do drugiego.

Offline

 

#11 2011-11-28 15:42:26

saark18

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-26
Posty: 154
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Witam
Przyłączając się do rozmowy o okresie grzewczym-mam takie spostrzeżenie-czy aby przypadkiem mechanizm dociągający drzwi w budynku 38b nie jest uszkodzony? Zdaję się ze automatycznie powinien domykać drzwi? a nie blokować się w pozycji - drzwi rozwalone na oścież? Mamy na parterze puste mieszkania-czyli nieogrzewane (dodam że przez jakiś czas okna były w nich pootwierane), mamy nieogrzewaną klatkę schodową...może jakiś prosty zabieg z tym patentem pozwoliłby nam przynajmniej nie ogrzewać jeżeli już nie klatki to przynajmniej całego osiedla? Zima idzie. Pozdrawiam.

Offline

 

#12 2011-11-28 20:47:10

obozoweTango

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-15
Posty: 76
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Drzwi wejściowe faktycznie dość często ktoś pozostawia otwarte na oścież:(
Na ramieniu siłownika istnieje śruba do regulacji ale niestety regulacja nic nie pomaga:(
Jak narazie pozostaje chyba jedynie pilnowanie i zamykanie.

Offline

 

#13 2011-11-28 23:26:11

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

W klatce nr 3 (blok B) wypatrzyłem dziada ale nie zdążyłem go upomnieć. Wychodzę, 8 rano, na zewnątrz mróz. Patrzę, zewnętrzne i wewnętrzne drzwi otwarte. Ciśnienie mi podskoczyło, zamknąłem i skrobię samochód. Tak niefortunnie się złożyło, że stałem blisko wjazdu do garażu więc wejścia nie widziałem. Na nasz 4-ro postojowy parking przed klatką zajechał samochód ... czarny lub ciemny granat i pamiętam tylko początek rejestracji KWI (?). Nie zwracałem uwagi bo to nic specjalnego. Wysiadł gość w czapce, wklepał nasz "tajny" kod i wszedł do klatki. 2 minuty później zaniósł coś do samochodu i wyniósł śmieci do kosza. Wsiadł i odjechał. Już wyjeżdżam i patrzę - drzwi otwarte na oścież jedne i drugie. No prawie mnie potrzepało
Warto zwrócić uwagę jak się znowu pojawi ...

Offline

 

#14 2011-12-01 23:27:46

saark18

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-26
Posty: 154
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Witam ponownie. mam takie pytanko-moje mieszkanie jest niewielkie ok.40m2, temperaturę na tym regulatorze za 270zetow ustawiam w zależności od potrzeby miedzy 18 a 20 stopni,mało na razie gotuję. temperatura w listopadzie wahała się pomiędzy ja wiem?  zero a pięć. piec bzyczy dość często.za listopad nabiłem około 60 metrów sześciennych...to chyba sporo? ktoś tu pisał że on nabijał w zimie ok. 45...ja jakoś tego w tym tempie nie widzę.co będzie gdy temperatura na polu spadnie do minus 15 lub 20? żeby mieć w domu 19 nabiję 150 metrów? dodam że kaloryfery to na razie są czasami letnie zaledwie...coś można z tym zrobić? dodam że nie mam otwartych okien.pozdrawiam.

Offline

 

#15 2011-12-02 13:08:58

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

Mam podobne mieszkanie - całe 41m2 i zapłaciłem dużo mniej. Ostatnio z braku czasu nie monitoruję już na bieżąco zużycia ale do końca września było ono tylko trochę większe niż prognoza Od października się dogrzewam, a od miesiąca już stale utrzymuję 19.5-20.5C. Odczyt był chyba 24 listopada i dopłata wynosi tylko 40zł. Zobaczymy co będzie dalej ale na razie jestem bardzo zadowolony. Dla uzupełnienia: mam sąsiadów na górze i dole; z sąsiadką z boku mam tylko 3m ściany; 1/2 mojego mieszkania to ściany zewnętrzne, pozostałą częścią ogrzewam klatkę. Temperatura wody na piecu 65-70C; termo-regulatory ustawione prawie na max, sterowani ręczne.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
pozycjonowanie stron szydłowiec