Forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C

Witamy na forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C w Krakowie. Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji związanych z naszym osiedlem, okolicą i nie tylko.


#31 2012-12-18 21:03:19

 przemeko

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-18
Posty: 38
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Wielkie dzięki @Sebastian za info.
Może uda mi się to załatwić jeszcze przed świętami

Ale rozumiem ze cena gazu pozostaje taka sama?

Ostatnio edytowany przez przemeko (2012-12-18 21:08:54)

Offline

 

#32 2012-12-19 10:33:40

eax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-29
Posty: 52
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

po przeczytaniu artykulu na temat okien w dzisiejszej GW naszla mnie taka refleksja:
czy ktos jest mi w stanie podac parametry okien zamontowanych w naszych mieszkaniach oraz klase uszczelek? bo moze problem z woda skraplajaca sie na oknach sygnalizowany przez pare osob po prostu wynika z kiepskiej jakosci okien?
przyznaje sie bez bicia ze nie sprawdzilem tego przy kupnie mieszkania

Offline

 

#33 2012-12-19 19:09:52

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Zgłaszałem to na wizycie komisji usterkowej. Trzeba wietrzyć i tyle - stała infiltracja. Ja na razie kupiłem osuszacz, wietrzę w miarę możliwości oczywiście, ale przy małych dzieciach stałe rozszczelnienie okien czy nawietrzniki nie wchodzą w grę... Pary na szybach już nie mam.

Natomiast zgodnie z nowym rozporządzeniem:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238)
w skrócie w naszych oknach developer powinien zamontować nawietrzniki.


Problem jest nadal w łazience po kąpieli, kiedy część ściany, w której są piony wentylacyjne jest zaparowana - wynika to z tego (co potwierdzili w czasie wizyty), że zimne powietrze wpada do mieszkań sąsiadów kanałami umieszczonymi w naszych ścianach i stąd różnica temp. i parowanie ściany. Wentylatora w łazience celowo nie mam - bo jak w łazience po kąpieli włączyłbym to w salonie mi nawieje już nie ważne, że zimnego, ale zanieczyszczonego powietrza grzybami itp. żyjącymi sobie w kanałach (a nie sposób uchylać okna na czas kąpieli by oknem wpadało, a wentylator wywiewał.)

eax: załóż, że są kiepskie, podobnie jak piecyk.

Ostatnio edytowany przez kmmareek (2012-12-19 20:31:08)

Offline

 

#34 2012-12-19 21:41:14

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

kmmareek napisał:

Natomiast zgodnie z nowym rozporządzeniem:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238)
w skrócie w naszych oknach developer powinien zamontować nawietrzniki.

To jest do gruntownego sprawdzenia ale z tego co wiem na szybko to za datę przyjmuje się zatwierdzenie projektu a ten był przed 6.11.2008 (muszę potwierdzić). Inaczej mówiąc deweloper uniknął konieczności montażu wywietrzników oraz bodajże wykonania certyfikatu energetycznego.

Offline

 

#35 2012-12-19 21:58:01

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

krzysztof napisał:

kmmareek napisał:

Natomiast zgodnie z nowym rozporządzeniem:
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 6 listopada 2008 r. (Dz. U. z 2008 r. Nr 201, Poz. 1238)
w skrócie w naszych oknach developer powinien zamontować nawietrzniki.

To jest do gruntownego sprawdzenia ale z tego co wiem na szybko to za datę przyjmuje się zatwierdzenie projektu a ten był przed 6.11.2008 (muszę potwierdzić). Inaczej mówiąc deweloper uniknął konieczności montażu wywietrzników oraz bodajże wykonania certyfikatu energetycznego.

Właśnie sprawdziłem i jeśli faktycznie datą kluczową jest pozwolenie na budowę, a nie na użytkowanie (na 90% tak niestety jest) to pozwolenie na budowę jest z 23.06.2008, a rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1.01.2009.

Przy okazji może nowy wątek z małą sondą kto ma problem z dużą wilgotnością, parowaniem okien i nawiewem z kratek wentylacyjnych ? Okna mają być stale rozszczelnione bądź muszą być nawiewniki by tego nie było..... niestety.

Offline

 

#36 2012-12-19 22:20:13

 krasus

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2012-01-12
Posty: 446
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Ja mam nawiewniki, higrometry klasy domowej wskazują wilgotność 20-40% więc stosunkowo niewiele. Była sobie u mnie komisja usterkowa i co? i wg nich skraplanie się wody na oknach przy temperaturze <-10 to normalne i jest standardem.
Poza tym nie wiem co to za inspektorzy byli ale potrafią wywróżyć znikąd jaka jest wilgotność powietrza nie dysponując żadnymi urządzeniami pomiarowymi. Poza tym zaleceniem było nie zamykanie drzwi hmmm to do czego one służą skoro mają być otwarte?

Szczerze strata czasu na takie d...ane komisje.

Offline

 

#37 2012-12-20 21:34:25

tecku

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-19
Posty: 146
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Mam pytanie. Czy regulatory (czy jak tam to się nazywa) do kaloryferów były normalnie na wyposażeniu mieszkania. Ja ich nie dostałem i mam te zwykłe plastikowe nakrętki. Jeśli tak to myślicie, że mogę się jeszcze upomnieć u Soboli o nie? Trochę późno się zorientowałem, ale chyba powinni to uwzględnić.

Offline

 

#38 2012-12-20 21:46:29

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Powinny być - dawali razem z kluczami do klatki itp... Chyba na protokole przekazania mieszkania też było ?... Walcz.

Swoją drogą nic Ci to nie da jeśli masz sterownik/termostat dodatkowy bo wtedy i tak grzeje się w sumie na jednym ustawieniu, które teraz też możesz uzyskać tymi "nakrętkami".

Offline

 

#39 2012-12-20 21:53:23

 Rockrider

Użytkownik

Skąd: Obozowa 38C
Zarejestrowany: 2012-05-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

O kurcze a ja sie dopiero teraz o tym dowiaduje a juz dawno sobie kupilem termostaty na własny koszt...
Z drugiej strony i tak mi sa nie potrzebne teraz bo mam TYBOXA i on zalatwia sprawe temperatury.

A troche z innej beczułki - czy ktoś z was zauważył spadek cisnienia wody przy uzywaniu ciepłej wody do kapieli? Ja od pewnego czasu tak mam

Offline

 

#40 2012-12-20 22:12:24

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Rockrider napisał:

A troche z innej beczułki - czy ktoś z was zauważył spadek cisnienia wody przy uzywaniu ciepłej wody do kapieli? Ja od pewnego czasu tak mam

My tak mamy od jakiegoś roku ... ooo czyli od początku Jak leci do wanny ciepła i odkręci się ciepłą np. w zlewie to wiadomo, w wannie spada (bo widocznie piecyk ma swoje ograniczenia przepływu). W kombinacji ciepła i zimna już jest mniejsze uzależnienie.

Offline

 

#41 2012-12-20 22:30:31

 Rockrider

Użytkownik

Skąd: Obozowa 38C
Zarejestrowany: 2012-05-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Kurcze a ja mam tak jak leci tylko do wanny o co kurcze chodzi?

Offline

 

#42 2012-12-20 23:00:17

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

Rockrider napisał:

O kurcze a ja sie dopiero teraz o tym dowiaduje a juz dawno sobie kupilem termostaty na własny koszt...
Z drugiej strony i tak mi sa nie potrzebne teraz bo mam TYBOXA i on zalatwia sprawe temperatury.

Mnie też nie dali głowic i zakupiłem je. Pamiętam jak pytałem o nie przy odbiorze i usłyszałem, że nie są na wyposażeniu. Nieco później dowiedziałem się, ze jednak innym dawali (super przepływ informacji mają u Soboli) i zwróciłem się do niepracującego już Pana Andrzeja, który mi je wydał. Ponieważ były mi zbędne to poszły na allegro.

Nie do końca się zgodzę natomiast, że nie są potrzebne w mieszkaniu. TYBOX działa na zasadzie włącz/wyłącz piec od zadanej temperatury. Temperatura regulowana jest algorytmem PI a czujnik znajduje się tylko w jednym miejscu. Nawet jeśli optymalnie ustawisz temperaturę wody na piecu i ewentualnie maksymalny czas jego włączenia to i tak pozostaje kwestia kubatury pomieszczeń i ich strat, wielkości samych grzejników oraz oddzielonych pomieszczeń. Sprytnie manipulując w/w głowicami możesz w miarę równomiernie (lub celowo nierównomiernie) rozłożyć temperatury w pomieszczeniach i nie doprowadzać do ich przegrzania.

Dla zilustrowania omawianego problemu wyobraź sobie, że masz mały i ciepły pokój oraz duży i zimny (np wiele okien) natomiast TYBOX jest umieszczony na korytarzu. Jeśli zamkniesz drzwi do obu pokojów i ustawisz żądaną temperaturę to mały przegrzejesz a w dużym nadal może być zimno. Aby tego uniknąć musisz użyć albo zwykłych zaworów lub lepiej - wspomnianych głowic.

Jeśli mówić o ciekawych rozwiązaniach to np w ofercie DUNFOS'a mamy np takie:
LIVING DANFOS (tu można sobie wirtualnie taki sterownik obsługiwać)

ORAZ FILMIK NA YOUTUBE

Offline

 

#43 2012-12-21 09:31:10

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Krzyśku masz po części rację - dlaczego po części?
Stwierdziłem, że głowice termostatyczne nie do końca są potrzebne bo odpowiednikiem odpowiedniego "skryzowania" jest ta nakładka i w podstawowym celu (i tylko tym) spełnia swoją rolę. Po prostu instalator (hehe) ma pomierzyć i powyliczać wszystko, następnie odpowiednio sktyzować kaloryfery by nie było tego skutku, który opisujesz (wielkie pokoje z oknami i małe bez) i wtedy termostat powiedzmy na korytarzu pełni swoją rolę.
Wiadomo, że głowice mogą pomóc jeśli to wszystko nie jest odpowiednio dobrane.

Ale zauważ, że taka głowica ustawiona np. na 3 w małym pokoju odetnie kaloryfer szybko bo się już nagrzało, a wtedy pozostałe pomieszczenia dłużej będą się nagrzewały przy założeniu, że ten mały pokój nie jest cały czas zamknięty. W moim przykładzie z kryzowaniem kaloryferów i bez głowic ten kaloryfer w małym pokoju będzie nadal grzał, ale przecież nie na max bo jest skryzowany i trochę ciepła "przejdzie" do pozostałych pomieszczeń bo przecież kaloryfery w nich umieszczone nie zawsze dadzą radę same (u nas jest trochę niedowymiarowane to wszystko, w pokoju 13m3 mam kaloryfer 50cm).

Offline

 

#44 2012-12-21 11:03:39

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Okres grzewczy

kmmareek napisał:

Ale zauważ, że taka głowica ustawiona np. na 3 w małym pokoju odetnie kaloryfer szybko bo się już nagrzało, a wtedy pozostałe pomieszczenia dłużej będą się nagrzewały przy założeniu, że ten mały pokój nie jest cały czas zamknięty. W moim przykładzie z kryzowaniem kaloryferów i bez głowic ten kaloryfer w małym pokoju będzie nadal grzał, ale przecież nie na max bo jest skryzowany i trochę ciepła "przejdzie" do pozostałych pomieszczeń bo przecież kaloryfery w nich umieszczone nie zawsze dadzą radę same (u nas jest trochę niedowymiarowane to wszystko, w pokoju 13m3 mam kaloryfer 50cm).

Nic tylko się zgodzić

Wszystko zależy od wielu czynników i nie ma jednej generalnej zasady. W systemie danfosa mierzona jest temperatura pokojowa i tak są sterowane głowice aby ją utrzymać. Jeśli jednak jak napisałeś projektant źle zaprojektował wielkość grzejników do pomieszczenia to żaden inteligentny system nie pomoże a wręcz przeciwnie może zaszkodzić.

Idealny układ to taki gdzie:
- w każdym pomieszczeniu, które może zostać odcięte/zamknięte istnieje grzejnik odpowiednio dobrany do pomieszczenia
- w każdym pokoju znajduje się termometr + system sterowania głowicą, który tę temperaturę utrzymuje

powyższe dwa punkty wystarczą jeśli blok ma własną kotłownię lub bierze ciepło z MPEC'u jeśli nie to dodatkowo:

- istnieje centralny system sterowania (odpowiednik TYBOX) który komunikuje się z głowicami i termometrami w pomieszczeniach
- centralny system mierzy zewnętrzną temperaturę
- centralny system ma możliwość sterowania włączeniem/wyłączeniem pieca i regulacją temperatury wody

Taki układ dobrze ustawiony gwarantuje maksymalne oszczędności ogrzewania i 100% komfort. O ile prawie wszystkie warunki można spełnić to problem jest z piecem a właściwie jego prostotą.

TUTAJ TROCHĘ BARDZIEJ ZAAWANSOWANY SYSTEM W CENIE TROSZKĘ WYŻSZEJ OD IMMERGASU:

ULOTKA REKLAMOWA

PIEC

STEROWNIK

Offline

 

#45 2013-01-02 12:17:22

tecku

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-19
Posty: 146
Punktów :   

Re: Okres grzewczy

Kolejne pytanie. Czy u Was też tak jest, że co jakiś czas musicie do instalacji wpuścić trochę wody, żeby zwiększyć ciśnienie do 1-nki? Obieg jest zamknięty i nie powinno nic ubywać, więc i ciśnienie powinno być stałe (przy danej temperaturze). Ten piec tak ma czy jednak mogę się spodziewać, że gdzieś jest jakiś mikroprzeciek, który jednak jest na tyle znikomy, że nie objawia się mokrą plamą u sąsiada?

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.obozowa38bc.pun.pl