Forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C

Witamy na forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C w Krakowie. Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji związanych z naszym osiedlem, okolicą i nie tylko.

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

#1 2012-11-06 19:07:59

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

Zauważyliście, a może lepiej usłyszeliście może wzburzenie przepływu wody powietrzem - charakterystyczne przerywanie (ale w kranie nie może być "siteczka"-perlatora) czy przerywane syczenie w czasie napełniania spłuczki ? Zastanowiło mnie to i zrobiłem kilka prób napełnienia oznakowanego w miarę dokładnego naczynia 2L, na wodomierzu 2,2L..... Czyje są wodomierze, wspólnoty? jak z legalizacjami ? bo plomb nie ma...

Jeśli długości zabudowy czyli proste odcinku rur między rurą główną i wodomierzem oraz między wodomierzem i dalszą częścią instalacji są za krótkie, czyli są kolanka itp ... to przepływ nie jest laminarny i więcej powietrza dostaje się do wodomierza, przez co zawyża wskazanie... Powietrze w instalacji wodnej zawsze jest, kwestią jest jego ilość...

Jak u Was? A zacząłem się nad tym zastanawiać bo na tym mieszkaniu zużywamy koło 2x więcej wody niż na poprzednim...

Offline

 

#2 2012-11-06 22:52:42

 Rockrider

Użytkownik

Skąd: Obozowa 38C
Zarejestrowany: 2012-05-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

Sam zrobie z ciekawosci taki eksperyment jutro ...

Offline

 

#3 2012-11-07 09:38:01

 przemeko

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-18
Posty: 38
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

Ja też to zauważyłem - ale stosunkowo niedawno ...

A tak przy okazji: dostaliście bloczki opłat za prąd?
Na moich ceny są prawie dwukrotnie wyższe niż na poprzednim zestawie - przy podobnym miesięcznym zużyciu (wczesniej płaciłem 80 a teraz 140 miesiecznie)
Macie podobnie czy coś przeoczyłem?

Offline

 

#4 2012-11-07 10:19:25

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

przemko: może nie patrz na złotówki tylko na kWh ... Ja też mam większy rachunek, ale mieszkam dopiero rok i wcześniejsze prognozy były zaniżone, teraz zaprognozowali właściwie prawie zgodnie z rzeczywistością, ale teraz mam dopłatę i kolejne rachunki wyższe...
Odczytuj sobie licznik co miesiąc, spisuj - będziesz wiedział ile zużywasz.
Dla przypomnienia w taryfie G11 cena 1kWh to 0.6063zł + "opłaty stałe" na 1 msc 8.46zł

Offline

 

#5 2012-11-07 10:33:31

eax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-29
Posty: 52
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

patrzac po licznikach duzo osob ma g12, w ktorych jest okolo 0.30zl od 23-7 i od 13-15 a 0.70 (nie pamietam dokladnych cen) w pozostalych godzinach. przy czym taka ciekawostka - tauron ma w swojej ofercie tez g12e w ktorej nocne godziny sa od 21-7 i od 13-15, czyli w sumie 2 godz. dluzej, a ceny identyczne jak w g12. jak ktos ma "stara" g12 to po roku uzywania moze zmienic bezplatnie na g12e

Offline

 

#6 2012-11-07 11:29:28

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

przemeko napisał:

Na moich ceny są prawie dwukrotnie wyższe niż na poprzednim zestawie - przy podobnym miesięcznym zużyciu (wczesniej płaciłem 80 a teraz 140 miesiecznie)
Macie podobnie czy coś przeoczyłem?

Miałem taką sytuację, ze jak wykańczałem mieszkanie w zimie 2010/11 to dogrzewałem sobie grzejnikiem elektrycznym. Oczywiście w maju dostałem spora dopłatę bo prognozy był średnio 35zł miesięcznie. Na kolejne pół roku miałem prognozy po 65zł i i przy rozliczeniu pod koniec 2011 miałem nawet zwrot. Jakież było moje zaskoczenie gdy na pierwsze półrocze 2012 dostałem prognozy po 220zł miesięcznie co przy średnim wykorzystaniu 65zł miesięcznie oznaczałoby, że zapłaciłbym Tauronowi za kolejny rok z góry.

Poszedłem do biura i zgłosiłem sprawę. Pani wykonała nową prognozę tym razem na 100zł miesięcznie bo jak określiła "komputer ją nie puszcza niżej". Oczywiście był zwrot po czym prognoza od tego momentu jest prawidłowa.

Tak jak radzi kmmareek warto co miesiąc spisywać licznik i oceniać zużycie. Łatwo wtedy obliczyć też czy jesteśmy na plus czy minus i jakiej spodziewać się dopłaty/niedopłaty.
Dla mnie takie postępowanie ma szczególne znaczenie przy gazie bo tu dopłaty były masakryczne za ostatnie dwa lata. Teraz prognozy wydają się być bardziej realne

Offline

 

#7 2012-11-07 12:21:13

 Malam

Użytkownik

Skąd: 38B
Zarejestrowany: 2012-04-27
Posty: 38
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

W moim przypadku prąd był na początku zaniżony i dopiero teraz prognozy są dobre, tak że za prąd miałem nadpłaty 1zł i za listopad mam luz Natomiast jedno wyrównanie za gaz prawie mnie przyprawiło o zawał ale jak pisze Krzysiek obecne kwoty są dużo bardziej realne i mam nadzieję że trafne...
Co do wody to chyba też poeksperymentuje

Może trochę nie do tematu i był podobny wątek ale jak grzejecie żeby było ciepło i tanio? Ja teraz próbuję programowania na godziny i zobaczymy czy $ będzie lepiej bo temp. jak na razie ok a stopni mam mniej

Offline

 

#8 2012-11-07 12:30:05

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

Ja w poprzednim sezonie od lutego starałem się ustawić optymalnie (ale za krótko była zima i dobrze) - sporo czynników: temp. na piecu, bieg pompy, okresy między załączeniami pieca i dopiero temp. i okresy ustawione na termostacie (jeśli ktoś ma). Teraz mam ustawione rano przed wstaniem na 22.5stC i pod wieczór, w pozostałych okresach 20.5stC.
Może przy okazji innego wątku zrobić sondę kto ile m3/msc zużywa ?

Offline

 

#9 2012-11-07 12:49:46

eax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-29
Posty: 52
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

jezeli ktos ma standardowy sterownik tyboxa proponowany do tego pieca przez instalatorow, to zmiana temp. na piecu nie ma za bardzo sensu - sterownik decyduje na jaki czas wlaczyc piec i tak naprawde to od tego zalezy jakiej temperatury woda pojdzie do kaloryferow. jezeli wlaczy na krocej to woda i tak nie zdazy sie nagrzac do wyzszej temperatury.

Offline

 

#10 2012-11-07 13:10:21

 przemeko

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-18
Posty: 38
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

kmmareek napisał:

przemko: może nie patrz na złotówki tylko na kWh ... Ja też mam większy rachunek, ale mieszkam dopiero rok i wcześniejsze prognozy były zaniżone, teraz zaprognozowali właściwie prawie zgodnie z rzeczywistością, ale teraz mam dopłatę i kolejne rachunki wyższe...
Odczytuj sobie licznik co miesiąc, spisuj - będziesz wiedział ile zużywasz.
Dla przypomnienia w taryfie G11 cena 1kWh to 0.6063zł + "opłaty stałe" na 1 msc 8.46zł

Spisuję stan licznika co miesiac od 1.5 roku.
Średnia dzienna wychodzi mi 3.51KWh => czyli miesiecznie około 105.3 kWh. To daje wg Twoich stawek 105.3*0.6063 + 8.46 = 72.3 zł.
Więc mam podstawę sądzić że coś tu nie gra.

Offline

 

#11 2012-11-07 14:19:35

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

eax napisał:

jezeli ktos ma standardowy sterownik tyboxa proponowany do tego pieca przez instalatorow, to zmiana temp. na piecu nie ma za bardzo sensu - sterownik decyduje na jaki czas wlaczyc piec i tak naprawde to od tego zalezy jakiej temperatury woda pojdzie do kaloryferow. jezeli wlaczy na krocej to woda i tak nie zdazy sie nagrzac do wyzszej temperatury.

Wiesz, i tak i nie.
Jeśli przez dzień (zakładam, że nikogo nie ma w domu) ustawione jest 20stC i potem 23stC to sterownik włącza piec i nagrzewa do temp ustawionej na piecu, a tam możesz mieć załóżmy 40 albo 70... I jeśli masz 40 to dłuuugo będzie się mieszkanie musiało nagrzewać bo piec nagrzeje do tych 40, wyłączy się na 3min (standardowe ustawienie w menu) i znów się włączy by nagrzać do 40st i tak w kółko, przy czym grzanie będzie pewnie krótkie, może z 1min ...
A jak na piecu 70 do dłużej będzie grzał, w obiegu dłużej będzie wyższa temp, szybciej się nagrzeje mieszkanie.
Jaka ma być optymalna temp na piecu to właśnie jedna z zagadek, o których pisałem.
Każde uruchomienie pieca to pewne straty gazu, nagrzanie komina itp... Kaloryfery mają max sprawność przy pewnym zakresie temperatur, i nie jest to 40st... tylko wyżej.

Może wrócimy do głównego tematu ? a o piecykach to może w innym wątku...

Ostatnio edytowany przez kmmareek (2012-11-07 14:20:45)

Offline

 

#12 2012-11-07 14:26:04

eax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-29
Posty: 52
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

ok, napisalem zbyt ogolnie. oczywiscie nie chodzilo mi o taki przypadek, chcialem jedynie zwrocic uwage, ze jezeli nie nagrzewamy mieszkania tylko utrzymujemy stala temperature to ustawienie na piecu (o ile nie jest zbyt niskie) nie ma specjalnego znaczenia.
chyba faktycznie lepiej skonczyc ten offtopic i wrocic do glownego watku

Offline

 

#13 2012-11-07 15:01:44

 przemeko

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-18
Posty: 38
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

eax napisał:

ok, napisalem zbyt ogolnie. oczywiscie nie chodzilo mi o taki przypadek, chcialem jedynie zwrocic uwage, ze jezeli nie nagrzewamy mieszkania tylko utrzymujemy stala temperature to ustawienie na piecu (o ile nie jest zbyt niskie) nie ma specjalnego znaczenia.
chyba faktycznie lepiej skonczyc ten offtopic i wrocic do glownego watku

Koleś który mi montował tyboxa powiedział, żebym ustawił temperaturę na piecu na 65.

Offline

 

#14 2012-11-07 16:35:13

tecku

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-19
Posty: 146
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

Nie pamiętam ile miałem wcześniej, ale teraz prognoza mi skoczyła na 144zł miesięcznie i jakieś 270zł niedopłaty. Zdziwiłem się solidnie i też wydaje mi się to dużo, ale nie bawiłem się jeszcze w obliczenia. Taryfę również mam G12.

Offline

 

#15 2012-11-07 18:08:13

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Wodomierze - zużycie, powietrze w wodzie.

Proszę - piszcie o kWh a nie o zł ...
Tesku - jeśli chciałbym się jakoś ustosunkować do tego co napisałeś to te 144zł nic mi ni mówi.. nie wiem czy za zużytą energię, czy razem z abonamentem... Pewnie, że mogę wejść na stronę taurona, przeliczyć ile wyjdzie kWh, ale ......
Ja mam teraz prognozę (wcześniej była zaniżona) 200kWh, ale gotuję na indukcji, a nie gazie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.obozowa38bc.pun.pl