Forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C

Witamy na forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C w Krakowie. Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji związanych z naszym osiedlem, okolicą i nie tylko.


  • Index
  •  » Inne
  •  » Kratki wentylacyjne - nawiew zimnego powietrza?

#16 2012-02-02 11:06:02

saark18

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-26
Posty: 153
Punktów :   

Re: Kratki wentylacyjne - nawiew zimnego powietrza?

...puki mnie ACTA nie dopadnie - wklejam skopiowane.
W budynkach wentylowanych w sposób naturalny (grawitacyjny) zanieczyszczone powietrze jest usuwane przez kanały wentylacyjne. Skuteczność ich działania zależy od siły ciągu, jaka jest wytwarzana dzięki siłom natury.
Naturalny ciąg kominowy powstaje dzięki różnicy gęstości powietrza wewnątrz budynku i w otaczającej go atmosferze. Gęstość powietrza zależy głównie od jego temperatury. Gdy gęstość powietrza wewnątrz budynku jest mniejsza niż na zewnątrz (w budynku jest cieplej niż na zewnątrz), wtedy ciąg jest prawidłowy. Gdy sytuacja jest odwrotna mamy do czynienia z ciągiem wstecznym - powietrze zamiast wydostawać się z budynku przez kanały wentylacyjne, wpada przez nie do wnętrza. Często dzieje się tak w upalne letnie dni gdy temperatura na zewnątrz jest wyższa niż wewnątrz.
Z reguły mieszkańcy nie zauważają tego zjawiska ponieważ wietrzą mieszkania otwierając okna. Niewłaściwą wymianę powietrza łatwiej stwierdzić gdy temperatura na zewnątrz spada i mniej intensywnie wietrzy się mieszkania, a zimne powietrze wpadające przez kanały wentylacyjne (zwłaszcza w łazience i toalecie) nieprzyjemnie wyziębia pomieszczenia. Jest to zjawisko nieprawidłowe

Innym powodem zaburzania siły ciągu kominowego jest brak dopływu powietrza niezbędnego do wentylacji. Zbyt szczelne okna i obudowa budynku nie zapewniają odpowiedniej ilości świeżego powietrza, a grzewcze urządzenia gazowe powodują zasysanie go przez kanały wentylacyjne co również powoduje powstanie ciągu wstecznego.

Odwrócenie ciągu może być bardzo niebezpieczne. Może dojść do zasysania spalin wydostających się z przewodów spalinowych oraz dymowych i wtłaczania ich do budynku. Ponadto niewłaściwie działająca wentylacja nie odprowadza gazów (produktów spalania), które mogą się wydostawać z wadliwie działających urządzeń grzewczych. Najniebezpieczniejszym z nich jest tlenek węgla powodujący bardzo grozne zatrucia, nawet śmiertelne.

Osłabienie ciągu kominowego może także być spowodowane przez niewłaściwą konstrukcję komina. Zbyt krótkie przewody wentylacyjne, za mały przekrój przewodów, brak ocieplenia przewodów lub nieprawidłowe wyprowadzenie komina ponad dach mogą być przyczynami złego ciągu kominowego.
Niedomagania te (z wyjątkiem naturalnych zaburzeń wywołanych samą naturą wentylacji grawitacyjnej) są konsekwencją błędów projektowych lub wykonawczych i nie powinny się zdarzać w solidnie zaprojektowanych i wykonanych domach.
Wpływ wiatru na ciąg kominowy
Zaburzenia ciągu kominowego są często konsekwencją lokalnych warunków atmosferycznych, od których zależy przepływ powietrza wokół budynku. Wiatr mimo, że jest czynnikiem sprzyjającym ciągowi kominowemu, w pewnych warunkach powoduje uporczywe zawiewanie do przewodów wentylacyjnych i spalinowych. Siła i kierunek wiatru wpływają na każdy budynek w inny sposób. Z powodu niezwykłej złożoności zjawisk aerodynamicznych precyzyjne określenie przyczyny zaburzeń jest często niemożliwe. Otwarty wylot komina (bez nasady kominowej) jest wobec takich zjawisk bezbronny.

i odnosząc się do czyjejś obserwacji - skoro widać niebo to czap u nas nie ma.może daszki były by rozwiązaniem?
Myślę że warto by było tym podręczyć Sobolę bo np. u mnie w łazience dmucha jak cholera, aż musiałem dorobić blokadę cofania ciągu...dzięki czemu woda mi się strumieniami leje po szybach.

ps.nie rozumiem tak w ogóle - przy takiej różnicy temperatur jak teraz to powinno mydło z ręki do wentylacji wyrywać...

Ostatnio edytowany przez saark18 (2012-02-02 11:11:19)

Offline

 

#17 2012-02-02 11:58:00

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Kratki wentylacyjne - nawiew zimnego powietrza?

saark18 napisał:

i odnosząc się do czyjejś obserwacji - skoro widać niebo to czap u nas nie ma.może daszki były by rozwiązaniem?
Myślę że warto by było tym podręczyć Sobolę bo np. u mnie w łazience dmucha jak cholera, aż musiałem dorobić blokadę cofania ciągu...dzięki czemu woda mi się strumieniami leje po szybach.

ps.nie rozumiem tak w ogóle - przy takiej różnicy temperatur jak teraz to powinno mydło z ręki do wentylacji wyrywać...

Pewnie o mnie wspominasz - pisałem, że jest jasno, ale nie niebo. Patrząc na blok 38B (mieszkam w 38C) widzę, że są kominy z daszkami... więc światło wpada. Może brakuje "kogutów" na wylotach i tyle...
Wianie zimnego powietrza z kratki wentylacyjnej zmusza nas do ich zamykania, a to nie jest właściwe.
Trzeba sprawę zgłosić chyba większą ilością osób Soboli, bo samemu to się nic nie wskóra...

Offline

 

#18 2012-02-02 13:32:28

 czupens

Użytkownik

3660503
Skąd: 38c kl V
Zarejestrowany: 2011-09-27
Posty: 42
Punktów :   

Re: Kratki wentylacyjne - nawiew zimnego powietrza?

Niestety te nasze nawiewniki w oknach są zbyt małe by mogło to działać prawidłowo. Jaki masz przekrój nawiewników, a jaką rurę w kominie, jest duża różnica i w ten sposób nic nie osiągniemy. Jest lepiej w takim przypadku ale to i tak nie wystarcza. Musimy się z tym niestety pogodzić i trzeba przysłaniać kratki:)

Offline

 

#19 2012-02-02 13:39:56

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Kratki wentylacyjne - nawiew zimnego powietrza?

Sebastian napisał:

Ja mam czujnik tlenku i gazu. Strzeżonego.. i tak dalej

A jaki/jakie można wiedzieć ?

Offline

 

#20 2012-02-02 18:31:06

 Sebastian

Użytkownik

Skąd: 38c, klatka V
Zarejestrowany: 2011-11-03
Posty: 85
Punktów :   

Re: Kratki wentylacyjne - nawiew zimnego powietrza?

Nazywa się "Eura" i dokładnie ma pokazywać zagrożenia związane z gazem, czadem i dymem. W zależności na jakiej wysokości jest powieszony. Kupiłem go jakiś rok temu w Castoramie i wydałem jakoś ponad 200zł ale już dobrze nie pamiętam. Nie wiem czy jest to solidny sprzęt bo się na tym nie znam. W Castoramie polecali.

Offline

 
  • Index
  •  » Inne
  •  » Kratki wentylacyjne - nawiew zimnego powietrza?

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz Hotellit Keski-Afrikan tasavalta