Forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C

Witamy na forum mieszkańców bloków przy ul. Obozowej 38B oraz 38C w Krakowie. Zapraszamy wszystkich chętnych do dyskusji związanych z naszym osiedlem, okolicą i nie tylko.


#16 2015-08-03 00:51:24

 miechu

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2015-07-05
Posty: 43
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

krzysztof napisał:

Nie sprzeda. Wg. niego działka jest przypisana na stałe do lokalu i jeśli znajdzie się kupiec to rozmowy możemy z nim przeprowadzać. Mam to nawet na piśmie
Cała ta dyskusja pojawiła się właśnie w momencie pojawienia się wynajmującego. Niemal natychmiast rozpocząłem z nim rozmowy o dostępie do placu lecz okazało się, że jego umowa najmu go nie obejmuje. Sprawa wróciła do Soboli gdzie Ja, On i Reduta pytaliśmy o warunki dostępu.

hmm z tego co pamiętam była propozycja odkupienia części działki w której znajduje się plac zabaw, więc trochę się to kupy nie trzyma.

krzysztof napisał:

Trudno nie przyznać Ci racji, że argument bezpieczeństwa jest bardzo ważny. W oryginale na tej drodze przewidziane są tylko 4-ry miejsca. Teraz parkuje tam od 10 do 15 samochodów. Czy możemy wrócić do oryginału? Pewnie tak. Gdzieś te 6-11 samochodów będzie się musiało pomieścić.
Co drogi dojazdowej od strony ciasnego łuku. Tam urzędnik nie przewidział wjazdu straży pożarnej i o tym czy taki wjazd powinien zostać zrobiony (co wiąże się z kolejną i drastyczną redukcją miejsc postojowych na górze) zadecydują sami mieszkańcy.
Wracając do drogi przeciwpożarowej. Zauważ, że w polskim prawie wiążące są jedynie znaki pionowe. To co namalowane jest na bruku czy zawieszone na siatce nie ma żadnego znaczenia dla Policji czy Straży Miejskiej. Możesz wielkimi literami na szerokość całej drogi wymalować "KOCHAM WISŁĘ" i omówić się ze znajomymi, że każdy będzie parkował na jednej literze. Tak samo malując linie "umawiamy się", ze parkujemy tylko tam. Jeśli ludzie stosują się do umowy (parkują w liniach, usuwają samochody w dniach odbioru śmieci) to można uznać, że jest OK. Jeśli tak nie czynią, stawiają samochody utrudniając dojazd do garaży i zwiększając prawdopodobieństwo całkowitego zastawienia drogi pożarowej to jesteśmy w konflikcie i ścieżce do zrewidowania obecnego podejścia.
Podkreślam, że dla służb to nadal droga pożarowa, gdzie nie ma miejsc postojowych bo ich formalne wydzielenie nie jest tam możliwe. Nie ma tam żadnego znaku pionowego, który by o tym informował. Każdy kto tam staje (a stać może tylko klient z identyfikatorem) musi być świadomy faktu, że stoi na drodze pożarowej z założenia nielegalnie. Ot taki Polski paradoks (zob. np. osiedle Złota Brama przy Cystersów).

Decyzję urzędnika można próbować podważyć ot choćby zwracając się do służb o opinię czy w razie czego są w stanie interweniować w sposób należyty. Obecna droga pożarowa nie zapewnia dostępu służbą do całej nieruchomości, podjazd do budynku od strony łąki szczególnie po deszczu również jest niemożliwy (pomijając powyższe). Służby zapewne nie są w stanie wjechać na drogę pożarową przy obecnym układzie miejsc postojowych na dole i przed budynkiem B, szczególnie gdy ktoś parkuje na "kopercie" (taka sytuacja jest dość częsta). Dodatkowo gdy zachodzi "Stan wyższej konieczności" mogą przepchnąć lub uszkodzić pojazd utrudniający prowadzenie akcji czy dojazd do miejsca interwencji - często później taka sytuacja ma swój koniec w sądzie pomijamy tu stratę cennego czasu na "przesuwanie" kilku pojazdów blokujących drogę pożarową.


Reasumując
Wynajem miejsc od Soboli tylko pod warunkiem powrotu do pierwotnego sposobu parkowania.

Offline

 

#17 2015-09-22 15:43:37

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Po niemal trzech miesiącach proszenia się dostaliśmy ofertę od Soboli. Na razie ustną.
200zł brutto miesięcznie za każde miejsce postojowe pod chmurką. Ilość miejsc jest niestety jeszcze nieznana - mamy ją dostać na dniach (byle nie za kolejne trzy miesiące ).
Wisienką na torcie jest fakt, że to wspólnota miałaby dysponować tymi miejscami i płacić stałą kwotę Soboli. Zakładając więc np 12 miejsc to miesięcznie musielibyśmy płacić: 12 X 200zł = 2400zł. Średnio czynsz każdego mieszkańca musiałby wzrosnąć o 24zł.

Pozostawiam to bez komentarza.

Offline

 

#18 2015-09-22 20:03:53

mapo

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-14
Posty: 13
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Ja to skomentuję !

"Chyba Was pokopało" !!!!!!!
Za żadne skarby nie wydam 300 zł rocznie za miejsca parkingowe dla sąsiadów.
Kto potrzebuje niech sam płaci za siebie !

Sami wiecie,że są sposoby odwołania.

Drugi temat to wynajem naziemnych miejsc parkingowych od Wspólnoty.
Kto chce parkować na zewnątrz niech płaci Wspólnocie - już teraz wiemy po najmniej 100zł miesięcznie.
Będzie fundusz na różne prace np. malowanie klatek.Wszyscy skorzystają a nie kilku zaradnych.

Ostatnio edytowany przez mapo (2015-09-22 20:04:54)

Offline

 

#19 2015-09-22 22:21:01

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Oczywiście, że opłacanie miejsc po kwotach zaproponowanych przez Sobolę jest chore i nawet nie zamierzam tego gdziekolwiek wnosić.
Proponuję datę ewentualnego zebrania w sprawie rozwiązania parkowania na osiedlu 15.10.2015 godz. 18:00

Offline

 

#20 2015-09-23 11:32:35

 miechu

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2015-07-05
Posty: 43
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Rozumiem, że miejsca do wynajmu przeznaczone będą nie wszystkie tylko przykładowo 50% wszystkich? Chodzi o to, iż jeśli zostaną wynajęte od wspólnoty wszystkie miejsca na umowy długoterminowe (miesiąc/kwartał/rok) to nie będziemy mieli żadnej możliwości ulokować aut przyjeżdżających do nas gości ot choćby na święta, weekend, jakąś uroczystość rodzinną czy po prostu na chwilę.

Żeby mnie dobrze zrozumieć jestem za wynajmem lecz jedynie części miejsc (nie więcej niż 50%) i zaproponowane 100zł jest do przyjęcia: przy wynajętych 15 miejscach po roku wspólnota zyska 18000zł

Poza tym w jaki sposób oznakujemy/zabezpieczymy te miejsca? Dajmy na to wynajmę sobie miejsce i podpiszę roczną umowę z dalszym przedłużeniem jej trwania. W jaki sposób po za samym jej faktem zawiązania i opłacenia będę mógł zabezpieczyć to miejsce przed pozostawieniem na nim auta przez kogoś innego np. anglika czy dostawcy pizzy.

Kolejna sprawa czy w świetle obowiązujących przepisów wspólnota może dysponować w taki sposób terenem wchodzącym w skład części nieruchomości wspólnej gdzie tak naprawdę  każdy członek wspólnoty płaci za utrzymanie tych miejsc nie zależnie czy będzie z nich korzystać czy nie.
Bo np. z tego co pamiętam za utrzymanie garaży płacą tylko ich posiadacze mimo, iż korzystają z np. z bram wjazdowych również rowerzyści, którzy np. nie posiadają miejsca parkingowego a brama tak samo się zużywa czy przejeżdża przez nią rower czy bus.

Co do Soboli
również jestem przeciwny wynajmowaniu czegoś z czego korzystać będą sąsiedzi, bo jak przyjadą do mnie gościa np. w piątek wieczorem albo sobotę rano to i tak się okaże że miejsca brak. Jaki już to określić liczbę miejsc, urealnić cenę najmu i niech każdy sam sobie najmuje albo grupowo za pośrednictwem Zarządcy.

Za te 24zł miesięcznie lepiej podnieść fundusz remontowy (stworzyć celowy) bo się np. okaże za kilka lat że dach przecieka albo paraizolacja fundamentów przemaka i koszty naprawy to kilkanaście tyś zł potrzebne "na wczoraj". Póki co inwestujemy w kwiatki - ok, malowanie klatek po 3-4 latach użytkowania a może pora pomyśleć dalekowzrocznie i obrać jakiś plan długoterminowy? Nie oszukujmy się klatki nie są aż tak bardzo zniszczone i zniszczenie odkąd prac wykończeniowych już nie ma to się nie powiększa.

Offline

 

#21 2015-09-24 10:41:00

Marta

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-05-25
Posty: 25
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Szanujmy się wzajemnie, ilość miejsc postojowych pod chmurką została znacząco zwiększona dzięki zgodzie większości członków wspólnoty. Zawsze można się uprzeć, wrócić do wersji oryginalnej i respektowanie przepisów pozostawić odpowiednim służbom. Wg Straży Miejskiej postawienie znaku "strefa zamieszkania" przy wjeździe na teren wspólnoty daje im uprawnienia do wystawiania mandatów i zakładania blokad w przypadku samochodów zaparkowanych poza wyznaczonymi przez wspólnotę miejscami parkingowymi - sąsiedzi parkujący z ogromną fantazją w zupełnie dowolnych i uciążliwych dla innych miejscach albo będą płacić regularnie mandaty, albo wynajmą sobie miejsca postojowe w garażach, albo znajdą inny sposób na rozwiązanie SWOICH problemów z parkowaniem - jesteśmy dorośli i nie przerzucajmy odpowiedzialności na innych. Mam wykupione miejsce postojowe w garażu i jedynie sporadycznie zdarza mi się na chwilę zaparkować na zewnątrz, bo wychodzę z założenia, że nie ma potrzeby komuś utrudniać życia, a wszyscy wiemy jak trudna jest sytuacja parkingowa na naszym osiedlu, ale nie zamierzam przy tym tolerować aut parkowanych we wjeździe do garaży. O bezpieczeństwie i możliwości dojazdu karetki pogotowia czy wozu strażackiego niewspominając.

Offline

 

#22 2015-09-24 11:10:53

 Rockrider

Użytkownik

Skąd: Obozowa 38C
Zarejestrowany: 2012-05-14
Posty: 216
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Myślę, że żadne uchwały z pomysłami opłat za miejsca postojowe nie przejdą bo po pierwsze wprowadza się kolejne obciążenie finansowe dla członków wspólnoty a po drugie widząc tempo uchwalania poprzednich uchwał podnoszących jakiekolwiek opłaty to można być spokojnym, że zajmie to parę lat.
Nie mówiąc o tym, że to na pewno spotka się z szerokim sprzeciwem większości mieszkańców.

Offline

 

#23 2015-09-24 14:42:35

 miechu

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2015-07-05
Posty: 43
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

no właśnie no rozumiem zwiększenia ilości miejsc postojowych na drodze pożarowej, wiem, że aut będzie przybywać ale to już lekka przesada, szczególnie na kopercie przed blokiem "B" i pomiędzy garażami a coraz częściej na wyjeździe z nich.

Dlaczego osoby nie posiadające miejsc w garażu usilnie utrudniają korzystanie z miejsc garażowych ich posiadaczom? Przecież są wolne miejsca to czemu nie kupią/wynajmą?

Offline

 

#24 2015-09-24 15:40:51

 kmmareek

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2011-10-27
Posty: 410
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

miechu napisał:

Dlaczego osoby nie posiadające miejsc w garażu usilnie utrudniają korzystanie z miejsc garażowych ich posiadaczom? Przecież są wolne miejsca to czemu nie kupią/wynajmą?

Wiadomo, że nasze osiedle nie jest szczytem marzeń jeśli chodzi o stałe osiedlenie - nie rozumiem zatem, dlaczego nie kupisz/wybudujesz sobie jakiegoś fajnego domu na pograniczu Krakowa, przecież są takie fajne miejsca i małe osiedla?

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać - pomyślałeś, że może kogoś nie stać na wydanie kilkunastu tysięcy ? - jakby co ja mam miejsce w garażu...

Offline

 

#25 2015-09-24 17:34:41

 miechu

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2015-07-05
Posty: 43
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

nie tylko u nas są problemy z pakowaniem ale zastawianie wjazdu do garaży, albo popatrz na parking jak stoją auta obok miejsca dla inwalidy (golf srebrny i mały dostawczak) to delikatnie mówiąc szczy chamstwa i głupoty. Ile razy KIA czarna stała pod klatką nr 4 bloku C nie na wyznaczonym miejscu tylko obok?
droga pożarowa powinna być świętością jest jaka jest i lepiej aby się nigdy nie przydała ale różnie może być.

Też mam miejsce i tak jak ktoś tu kiedyś prosił (chyba Krzysztof) o to by auta osób mających miejsca postojowe nie zajmowały tych ogólnie dostępnych tak Ci nie posiadający miejsc powinni uszanować i parkować przynajmniej po ludzku a nie na odpier......

Offline

 

#26 2015-09-24 21:31:08

mapo

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-11-14
Posty: 13
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Kilka spostrzeżeń:

Rockrider : mylisz się twierdząc,że to kolejne obciążenie finansowe dla członków Wspólnoty,bo to jest tylko wyeliminowanie nielicznych"zaradnych",którzy za gratis korzystają z dóbr Wspólnoty już tyle lat. Skoro korzysta ich tylko kilku to niech płacą wszystkim-inni nie korzystają.
Uchwała o odpłatności -mówisz -zajmie parę lat  -dotyczy to również chęci wynajęcia działki p.Soboli za pieniądze sąsiadów,którym to jest niepotrzebne.
Natomiast bardzo,bardzo szybko,w trybie administracyjno-karnym będzie można wrócić do wersji wg obowiązującego i zatwierdzonego projektu,bo na samowolę zgody nie ma.
Marta,Miechu - Bardzo słuszne głosy w dyskusji,bo samowola pod płaszczykiem Wspólnoty zatacza coraz szersze kręgi.Najpierw nielegalne parkowanie
i stąd cały problem i bałagan -teraz wynajęcie działki p.Soboli dla kilku "zaradnych".
Należy zebrać pisemną opinię Wszystkich mieszkańców.Wnioski z zebrania nie dadzą obrazu potrzeb wszystkich mieszkańcow ,tyko tych zainteresowanych z listy obecności (5, 10 dobrze jak będzie 20 osób )
Kmmareek,Miechu,Marta sądzę podobnie jak Wy,że lepiej wynająć naziemne miejsce postojowe niż regularnie płacić mandaty,bo może dojść do tego.
Należy wziąć przykład z Krzysztofa a nie wyciągać rękę do sąsiadów.
P.Sobola jeśli chce wynająć naziemne miejsca  postojowe niech sobie je wynajmie na takiej samej zasadzie jak miejsca w garażu-a nie miesza w to Wspólnoty! I odwrotnie Wspólnota nie powinna się w to mieszać!!!!!

Ostatnio edytowany przez mapo (2015-09-24 21:31:50)

Offline

 

#27 2015-09-25 01:49:37

cytrus

Nowy użytkownik

Zarejestrowany: 2015-07-08
Posty: 8
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Jestem stanowczo przeciwny  żeby wspolnota wynajmowała miejsca parkingowe   od P Soboli.  Zebranie w tej kwestii jest zbędne to tylko strata czasu.

Offline

 

#28 2015-09-25 09:14:33

eax

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-11-29
Posty: 52
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

kmmareek napisał:

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać - pomyślałeś, że może kogoś nie stać na wydanie kilkunastu tysięcy ? - jakby co ja mam miejsce w garażu...

skoro go stac na samochod i paliwo to dlaczego nie ma miejsce w garazu? Nie trzeba go kupowac, mozna wynajac.

Offline

 

#29 2015-09-25 16:45:31

 miechu

Użytkownik

Skąd: 38C
Zarejestrowany: 2015-07-05
Posty: 43
Punktów :   

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

eax napisał:

kmmareek napisał:

Sorry, ale nie mogłem się powstrzymać - pomyślałeś, że może kogoś nie stać na wydanie kilkunastu tysięcy ? - jakby co ja mam miejsce w garażu...

skoro go stac na samochod i paliwo to dlaczego nie ma miejsce w garazu? Nie trzeba go kupowac, mozna wynajac.

Jeśli tu kupował mieszkanie widział jakie są warunki i wiedział, że miejsc postojowych garaże + parkingi jest równa ilości mieszkań, wiadomo też że sporo ludzi ma kilka samochodów oczywiście niektórzy nie mają ich wcale. Suma summarum oglądając osiedle można się było domyślić że będzie kiepsko z parkowaniem i nie wprowadzać się tu a teraz parkować gdzie i jak popadnie.

Offline

 

#30 2015-09-26 00:58:11

 krzysztof

Administrator

Skąd: Obozowa 38B, klatka III
Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 408
Punktów :   -1 

Re: Parkowanie - ilość samochodów na osiedlu

Najlepiej całą dyskusję podsumowała Marta. Zgadzam się z nią w 100%.

Co zaś do zebrania. Jego celem nie jest ostateczne rozwiązanie kwestii parkowania ale przedyskutowanie dostępnych opcji. Możemy przygotować treść uchwały, ankiety, omówić plusy i minusy pewnych rozwiązań. Liczę, że na zebraniu pojawi się przekrój mieszkańców a nie tylko jak to ktoś tutaj ujął "zaradni". Pewnie napiszecie, ze można to zrobić tutaj i z tym się nie zgodzę. Forum to nie jest najlepsze miejsce do omawiania takich problemów (co najwyżej przedstawienia pomysłów i zarysowania możliwych problemów). Jest spora liczba osób zainteresowanych tematem i nieczytająca/aktywnie uczestnicząca w czacie. Po drugie potrzebny jest ktoś z administracji, kto zacznie wcielać w życie postanowienia.
Zatem jeszcze raz gorąco zapraszam.

We wspólnocie mamy jeszcze jeden duży problem - z zainteresowaniem sprawami wspólnoty. O ile temat parkowania jest "gorący" bo praktycznie każdego dnia dotyka wszystkich to już inne sprawy nie mają znaczenia. Dobrze, że przywołano remonty. Jak na razie 6 miesięcy trwa głosowanie nad uchwałą o podniesieniu funduszu remontowego z 0.8zł do 1.2zł. Po pięciu latach użytkowania bloku ten fundusz powinien wynosić min. 1.5zł. Za obecnie zebrane pieniądze niewiele możemy zrobić a usterek jest coraz więcej. Klatki to efekt głównie kosmetyczny u jednych mniejszy u innych większy (zapraszam do III klatki bloku B) i wcale nie krytyczny. Problem leży jednak w podejściu mieszkańców czyli płacić jak najmniej i jakoś to będzie.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Κρατήσεις δωματίων Μπουρκίνα Φάσο